Od 15. do 17. septembra 2016 Vás pozývame na Slovenské filmové dni, počas ktorých predstavíme tri celovečerné filmy a tri krátke filmy z aktuálnej slovenskej produkcie. Filmové dni otvoríme tragikomickou road movie z taliansko-slovenského prostredia Stanko, ktorá je scenáristickým a režijným debutom Rasťa Boroša. Dokumentárny film Ladislava Kaboša Farby piesku bol ocenený Krištáľovým krídlom a je príbehom veľkej lásky – uprostred vojny, uprostred moslimského sveta. Producentka Svatava Maria Kabošová príde film uviesť osobne a budete mať možnosť s ňou o filme diskutovať. Vo filme Eva Nová hviezdi Emília Vášáryová, herečka, ktorú mnohí označujú za prvú dámu slovenského filmu a divadla. Cena filmovej kritiky FIPRESCI na prestížnom festivale v Toronte, Národná filmová cena za najlepší hraný film 2014 -2015, Národná filmová cena za najlepší ženský herecký výkon pre Emíliu Vášáryovú či réžiu sú len niektoré z ocenení, ktoré príbeh o vyliečenej alkoholičke a bývalej herečke získal.

 
Filmové dni sa konajú s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a pod záštitou generálneho konzula Slovenskej republiky v Mníchove, pána Jána Voderadského.
 
Všetky filmy premietame v slovenskom origináli s anglickými titulkami so začiatkom o 17:30.
  
Program:
 

15.9.2016 – Stanko (Slovensko 2015) – Otvorenie filmových dní

 

námet, scenár, réžia: Rasťo Boroš
producentka: Barbara Harumová Hessová
kamera: Ivo Miko
hudba: David Kollar
strih: Peter Harum
účinkujú: Peter Kočan, Ivana Kanalošová, Marcel Bobák, Terézia Paprčková, Milan Muránsky, Maxim Michel, Dominique Grenu
web: www.filmstanko.sk
 
Lúzer Stanko dostane svoju poslednú šancu, aby splnil úlohu.

 

Stanko roky prežíva na talianskych farmách. Klamstvá a nedodržané sľuby ho však dohnali do situácie, keď mu už nikto nechce požičať peniaze. Od bývalého chlebodarcu Paola dostane poslednú šancu. Previezť dievča zo Slovenska do Talianska. Stanko netuší a neskôr radšej ani nechce vedieť, ako dievča dopadne. Musí splniť úlohu. Je pevne rozhodnutý aspoň raz v živote spraviť niečo poriadne. Cesta sa mu však nečakane skomplikuje. S dievčaťom, ktoré mu malo len poslúžiť ako prostriedok ku šťastiu, sa spriatelí. Príbeh zo súčasnosti v žánri tragikomickej roadmovie inšpirovaný životom reálnych ludí. Príbeh sa témou dotýka obchodu s dievčatami, no rozpráva v prvom rade o priateľstve, o univerzálnom pute medzi dvoma ľuďmi z okraja spoločnosti.

 
.
 
 

16.9.2016 – Farby piesku (Slovensko/Česko 2015)

 

réžia, scenár, kamera: Ladislav Kaboš
hudba: Martin Dohnal
strih: Darina Smržová
účinkujú: Ľubica El Malaheg
web: www.farbypiesku.sk

 

Dramatický príbeh života a smrti slovenskej zdravotnej sestry v Líbyi.

 

Časozberný dokumentárny film Farby piesku (2006-2014) je sondou do duše ženy – Slovenky, ktorá konvertovala k islamu, a pre ktorú sa Líbya a arabský svet stali novým domovom. Ľuba El Malaheg sa osudovou láskou zaľúbila do líbyjského chirurga a pracovala 20 rokov ako zdravotná sestra, neskôr ako vedúca na ARO v nemocnici v Misurate. V roku 2011 vojna zmenila jej život v peklo na zemi. Obkľúčená Misurata statočne odolávala náporu Kadáffího vojsk. Príbeh líbyjsko-slovenskej rodiny uprostred občianskej vojny je plný dramatických zvratov a emócií, ktorý divák spoluprežíva od začiatku do konca so zatajeným dychom. Šokujúce, surové zábery reality sú prvýkrát zverejnené práve v tomto filme. Sugestívne fragmenty z bojov v prvej línii umocňuje obetavosť hrdinky, pre ktorú pomoc raneným a umierajúcim sa stáva životným poslaním. Ľuba El Malaheg sa podieľala aj na záchrane britského fotoreportéra G. Martina, ktorého dramatický osud sledovali všetky spravodajské stanice. Film sprostredkuje autentické svedectvo nielen o Líbyi a životných hodnotách moslimov, ale aj o tom, ako vojna drasticky zasahuje do života civilistov.

 

 
 

17.9.2016 – Eva Nová (Slovensko/Česko 2015)

 

réžia, scenár: Marko Škop
kamera: Ján Meliš
zvuk: Jan Čeněk
strih: František Krähenbiel
účinkujú: Emília Vášáryová, Milan Ondrík, Anikó Vargová, Žofia Martišová a ďalší
web: http://artileria.sk/sk/katalog/eva_nova/uvod/

 

Príbeh ženy, ktorá bojuje o svojho syna. Pred rokmi ho opustila kvôli kariére. Dnes vychádza z protialkoholickej liečebne rozhodnutá napraviť niečo, na čo celé roky nemala odvahu.

 

Eva Nová (62) kedysi patrila medzi známych hercov socialistickej kinematografie. Na protialkoholickom liečení ju terapeuticky naformátovali, že život má zmysel, ale treba si usporiadať veci do poriadku. Eva má strach, či to zvládne, ale je odhodlaná zabojovať. Vracia sa do svojho malého bytu so starým plagátom, ktorý jej pripomína časy najväčšej slávy. Narýchlo uprace bordel a hneď vycestuje za rodinou. Eva navštívi svojho syna, ktorý žije v malom meste, kam ho ešte ako dieťa odložila na výchovu k rodičom, pretože jej ex-manžel, filmový režisér, si ho nechcel osvojiť. Syn Ďoďo (40) a jej staršia chorá sestra Maňka (70) ju odmietajú. Ďoďo ostro vypoklonkuje Evu z domu. Jeho matkou je Maňka, Ďoďo má svoju rodinu, manželku Helenu (37), deti a Eva k nim nepatrí. Stalo sa z nej hovno. Jediné, na čo bola dobrá, sú prachy a ani tie už neposiela. Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už nie je neskoro…

 

 
Miesto:
 
Filmeck – Bürgerhaus der Gemeinde Gräfelfing
Bahnhofplatz 1
82166 Gräfelfing
 
Verejnou dopravou sa ku kinu dostanete:
– S-Bahn: Zastávka „Gräfelfing“ línie S6 smer Tutzing, iba 17 minút od Hauptbahnhof.
– Autobus: Zastávka „Gräfelfing“ línií 258 a 268
(Innenraum, Ring 4)
– Možnosť parkovať v budove kina zdarma
 
*** Rezerváciu a predaj lístkov zabezpečuje priamo kino Filmeck: http://www.filmeck.com. Vstupné je 8 eur. ***