Knižnica

V marci – mesiaci kníh, sa nám v rámci vyučovania slovenčiny v Mníchove podarilo otvoriť slovenskú detskú knižnicu s mottom: Čítame si po slovensky. Knižnica je dostupná všetkým deťom a ich rodičom, ktoré navštevujú našu Slovenskú školu pri Slovensko-nemeckom kultúrnom klube, ale aj ostatným, ktorí si radi prečítajú detskú literatúru v slovenčine. V ponuke máme zatiaľ takmer 200 výpožičných jednotiek, medzi ktorými sa nachádza beletria pre deti a mládež, detská náučná literatúra, leporelá pre našich najmenších čitateľov, ale aj poézia a encyklopédie. Nájdete tu taktiež knihy pre začínajúcich čitateľov a rozprávky na počúvanie alebo DVD. Knižničný fond tvoria dary od členov Slovensko-nemeckého kultúrneho klubu, ale aj novozakúpené knihy.

Hneď v prvý deň otvorenia knižnice sme sa potešili veľkému záujmu medzi deťmi, ktoré si prišli ponúkané knihy pozrieť a vypožičať. Veríme, že sa nám podarí v deťoch vzbudiť lásku k slovenskej literatúre a trvalý záujem o čítanie a že si medzi našimi knihami nájdu raz aj tu svoju najobľúbenejšiu.

Knižnicu sme slávnostne otvorili počas podujatia Popoludnie s Andersenom. V Slovenskej škole pri Slovensko-nemeckom kultúrnom klube v Mníchove sme túto akciu organizovali po prvý raz. Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania. Deti v knižniciach, školách, školských družinách či kluboch na Slovensku, v Čechách, ale aj v celej Európe a v zámorí zažijú rozprávkovú noc plnú dobrodružstiev, kreativity a súťaží.

V rámci programu sa konal čitateľský maratón, nepretržité čítanie, ktoré sa podarilo udržať celé dve hodiny a zapojili sa doň aj predškoláci, ktorí čítali obrázkové texty. Hrali sme sa rozprávkové pexeso a rozprávkové šarády, vyrábali knižné záložky. Pod naším stromom Rozprávkovníkom sme mali čitateľskú interaktívnu aktivitu pre všetky vekové skupiny Čítam ti, sleduj ma a odpovedaj. Bodkou na záver bolo ešte jedno nočné stretnutie, po deviatej večer sme si vypočuli na spoločnom ZOOM kanáli klasickú slovenskú rozprávku O dvanástich mesiačikoch.

Knižnica je dostupná stále v piatok počas vyučovania a deti si môžu vypožičať knihy na dobu 4 týždňov.

Adresa: Kulturzentrum GOROD, Arnulfstraße 197, 80634 München
Otváracie hodiny: 17:00 – 19:00

V prípade otázok sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť na e-mailovej adrese: kniznica@snkk-mnichov.eu