Bratislava (10. decembra) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil včera ocenenie Vyslanec dobrej vôle trom úspešným Slovákom, ktorí šíria dobré meno krajiny v zahraničí.

 

Nositeľmi čestného titulu za tento rok sa stali: profesor na prestížnom Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Zürichu Juraj Hromkovič, ktorý patrí medzi popredných európskych odborníkov na počítačové vedy a teoretickú informatiku. Ďalšou laureátkou je medzinárodne uznávaná herečka Barbora Bobuľová obsadzovaná najmä v talianskej kinematografii. Tretím oceneným je jeden z najlepších stratégov filmového biznisu v Európe a majiteľ najväčšieho európskeho filmového archívu Betafilm či firmy Kineos Ján Mojto.

 

Aj tento rok si ocenenie Vyslanec dobrej vôle odnášajú úspešní profesionáli, ktorí sa uplatnili v zahraničí vďaka svojmu talentu a tvrdej práci. Takíto ľudia patria medzi najlepších vyslancov našej krajiny,“ uviedol minister M. Lajčák na slávnostnej ceremónii.

 

Týmto ocenením im chceme jednak vyjadriť uznanie za to, čo dosiahli; vďaku za to, že prispievajú k šíreniu dobrého mena Slovenska a tiež ich predstaviť doma, aby ich úspešný životný príbeh slúžil ako inšpirácia a dôkaz, že aj ľudia od nás sa môžu a dokážu presadiť v zahraničnej konkurencii,“ konštatoval minister M. Lajčák. Ocenenie Vyslanec dobrej vôle udeľoval už po štvrtýkrát.

 

Súčasťou slávnostného večera bolo aj oficiálne oznámenie výťažku 24. ročníka Vianočného bazáru, na ktorom zahraničné veľvyslanectvá pôsobiace pre SR, ako aj MZVaEZ SR ponúkali 22. novembra  v bratislavskej Starej tržnici typické národné špeciality a výrobky. Viceprezidentka Medzinárodného ženského klubu Lenka Peugniez informovala, že tento rok sa podarilo získať 74 434,83 eur, ktoré pôjdu na charitatívne účely.

 

Rezort diplomacie začal s udeľovaním ocenenia Vyslanec dobrej vôle v roku 2010. Medzi jeho nositeľmi sú napr. svetoznámy odborník v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu profesor Ján Vilček pôsobiaci v USA; popredný slovenský fyzik a najcitovanejší slovenský vedec profesor Jaroslav Fabián pôsobiaci v Nemecku, doktorka Monika Gullerová, výskumníčka a vedúca vlastného laboratória na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii, významný slovenský umelec vystavujúci na popredných svetových scénach Matej Krén, ktorý dlhodobo žije v Prahe, profesor Marián Mark Stolárik, zakladateľ Slovenského archívu a Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade, doktorka Andrea Rajňáková, lekárka a vedkyňa pôsobiaca v Singapure, Anton Zajac, zakladateľ a prezident americkej pobočky firmy ESET alebo Peter Biľak, svetovo uznávaný typograf a grafický dizajnér pôsobiaci v Holandsku.

 

Zdroj: https://www.mzv.sk/aktuality/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/minister-m-lajcak-ocenil-slovakov-siriacich-dobre-meno-sr-v-zahranici

 
151209 Goodwill Envoy 01